-
−1%
Sennheiser MD 421 II - dynamic studio microphone (cardioid)
Sennheiser MD 421 II - dynamic studio microphone (cardioid)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Product colour | Black |
| Product type | Dynamic microphone |
| Weight | 385 g |
| Length | 215 mm |
| Width | 49 mm |
| Height | 46 mm |
| Package contents | Microphone, Microphone holder, 5/8" to 3/8" Thread Adapter |
| XLR-3 connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone frequency | 30 - 17000 Hz |
| Transducer type | Dynamic |
| Low pass filter | Yes |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Impedance | 200 Ω |
| Housing material | Stainless steel |
| Warnings | Use in accordance with the manufacturer's instructions., Do not open the unit housing., Avoid contact with water. |