-
−2%
RØDE Wireless Micro - 2-channel digital wireless system, Lightning, white
RØDE Wireless Micro - 2-channel digital wireless system, Lightning, white
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Wireless microphone system |
| Product colour | White |
| Android compatibility | 11 or later |
| Receiver weight | 6 g |
| Weight | 102 g |
| Transmitter weight | 12 g |
| Case weight | 61 g |
| Package contents | Transmitter x 2, SC22 cable x 1, Weather cover x 2, Charging case, One Receiver unit |
| Lightning connector | Yes |
| Battery life (max) | 7 h |
| Sample rate | 48 kHz |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 73 dB |
| Shooting distance | 100 m |
| Bit depth | 24 |
| max SPL | 135 dB |
| Warnings | Do not open the unit housing., Avoid contact with water., Use in accordance with the manufacturer's instructions. |