-
−1%
RØDE Interview Pro - professional wireless hand-held microphone
RØDE Interview Pro - professional wireless hand-held microphone
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Product type | Condenser microphone |
| Built-in battery | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight | 250 g |
| Depth | 47 mm |
| Height | 258 mm |
| Width | 47 mm |
| Package contents | Microphone holder, Microphone, Carry Pouch, USB type C cable x 1, Pop Shield x 1 |
| Android compatibility | 11 or later |
| Mac operating systems supported | Mac OS 11 or higher |
| iOS compatibility | 14 or later |
| Windows operating systems supported | Windows 10 or higher |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Maximum range | 200 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in memory | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Type | Handheld microphone |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 74 dB |
| Bit depth | 32 |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Sample rate | 48 kHz |
| max SPL | 122 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Warnings | Do not open the unit housing. |