Novox NC1 USB-C - condenser microphone
Novox NC1 USB-C - condenser microphone




Novox NC1 USB-C - condenser microphone
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Condenser microphone |
| Product colour | Black |
| Package contents | Microphone, USB Cable, Windshield x 1, Tripod x 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB Type-C |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 80 dB |
| Plug and Play | Y |
| Sensitivity (1kHz) | 17 mV/Pa |
| Headphone frequency | 30 - 18000 Hz |
| Type | Podcast microphone |
| max SPL | 120 dB |
| Microphone direction type | Cardioid |