The Trust GXT 270 Emita II+ Black is a USB-powered condenser microphone designed for podcasting. It comes with a shock mount, windscreen, and a 2.5m cable for reliable wired connectivity.
The Trust GXT 270 Emita II+ Black is a USB-powered condenser microphone designed for podcasting. It comes with a shock mount, windscreen, and a 2.5m cable for reliable wired connectivity.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Trust GXT 270 Emita II+ Black is a USB-powered condenser microphone designed for podcasting. It comes with a shock mount, windscreen, and a 2.5m cable for wired connection.
Features | |
|---|---|
| Product type | Condenser microphone |
| Brand | Trust |
| Model | GXT 270 Emita II+ |
Specifications | |
| Power source | USB |
| Dimensions | 42 × 42 × 162 mm (W × H × D) |
| Weight | 315 g |
| Color | Black |
| Cable length | 2.5 m |
| Housing material | Metal |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
Microphone details | |
| Voice coil type | Capacitor |
| Number of capsules | 1 |
Included accessories | |
| Shock mount | Yes |
| Wind protection | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |