-
−1%
The Sennheiser PROFILE WIRELESS microphone system offers a range of up to 250 m and a battery life of up to 14 hours. The system features a condenser microphone with omnidirectional sensitivity and a signal-to-noise ratio of 78.5 dB.
The Sennheiser PROFILE WIRELESS microphone system offers a range of up to 250 m and a battery life of up to 14 hours. The system features a condenser microphone with omnidirectional sensitivity and a signal-to-noise ratio of 78.5 dB.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Sennheiser PROFILE WIRELESS system offers a maximum operating distance of up to 250 m and a battery life of up to 14 hours. The set includes a condenser microphone with omnidirectional pickup and a signal-to-noise ratio of 78.5 dB.
Features | |
|---|---|
| Maximum operating distance | 250 m |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Maximum temperature | 45 °C |
| Signal-to-noise ratio (SNR) | 78.5 dB |
| Maximum sound pressure level (SPL) | 113 dB |
Audio | |
| Headphone frequency | 60 - 20000 Hz |
Battery | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life (max) | 14 hours |
Microphone | |
| Microphone type | Condenser microphone |
| Microphone Directional Type | Omnidirectional |
| Total Harmonic Distortion (THD) | < 1.5 % |
| Wireless microphone | Yes |
Transmitter | |
| Width | 33 mm |
| Depth | 21 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 27 grams |
| 3.5mm connector | 1 |
Receiver | |
| Width | 42 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 30 g |
| Number of USB Type-C ports | 1 |
| Receiver screen | Yes |
| Headphone outputs (1/8" / 3.5 mm) | 1 |
| 3.5 mm jack input | 1 |
Safety warning | |
| Warnings | Avoid contact with water. Use according to manufacturer's instructions. Do not open the device casing. |