The Cube SC Kit2 is a wireless microphone system for vlogging and live streaming, featuring a compact size and 48kHz/24bit audio quality. It offers a transmission distance of up to 300 meters and a total recording time of 30 hours with the charging case.
The Cube SC Kit2 is a wireless microphone system for vlogging and live streaming, featuring a compact size and 48kHz/24bit audio quality. It offers a transmission distance of up to 300 meters and a total recording time of 30 hours with the charging case.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Cube SC Kit2 is a wireless microphone system for vlogging and live streaming, featuring a compact size and 48kHz/24bit audio quality. It offers a transmission distance of up to 300 meters and 30 hours of recording time with the charging case.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless microphone system |
| Brand | Godox |
| Model | Cube SC Kit2 |
Specifications | |
| Transmission type | 2.4GHz frequency hopping system |
| Receiver model | Omnidirectional |
| Frequency range | 20Hz - 20kHz |
| Maximum SPL | 115 dB |
| Dynamic range | 86 dB |
| SNR | 75 dB |
| Maximum wireless distance | 300m (line of sight) |
| Battery parameters | 3.87V, 97mAh, 0.376Wh |
| Charging time | 1.5 hours |
| Operating temperature | 10°C - 50°C |
| Dimensions (transmitter) | 2.49 x 2.44 x 1.24 cm |
| Weight (transmitter) | 7 grams |
| Dimensions (receiver) | 3.99 x 2.64 x 0.89 cm |
| Weight (receiver) | 5 grams |
| Charging case battery | 3.8V, 850mAh, 3.23Wh |
| Charging case input parameters | 5V - 600mA (max.) |
| Charging case dimensions | 8.79 x 3.10 x 3.56 cm |
| Charging case weight | 49 grams |
Additional information | |
| Operating time | 10 hours per charge, 30 hours total with charging case |
| Noise reduction | 1-click noise cancellation |
| App management | Godox Mic app for real-time control and setting adjustments |