The Sennheiser MKE 2 EW beige lavalier microphone is a miniature omnidirectional microphone with a 1.6 m cable and a 3.5 mm connector. It features a frequency response of 20 - 20,000 Hz, a sensitivity of 5 mV/Pa and a maximum sound pressure level of 142 dB.
The Sennheiser MKE 2 EW beige lavalier microphone is a miniature omnidirectional microphone with a 1.6 m cable and a 3.5 mm connector. It features a frequency response of 20 - 20,000 Hz, a sensitivity of 5 mV/Pa and a maximum sound pressure level of 142 dB.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Sennheiser MKE 2 Beige EW is a miniature omnidirectional lavalier microphone with a 1.6 m cable and a 3.5 mm connector. It has a frequency response of 20 to 20,000 Hz, a sensitivity of 5 mV/Pa and a maximum SPL of 142 dB.
Features | |
|---|---|
| Product type | Microphone |
Weight and dimensions | |
| Cable length | 1.6 m |
Performance | |
| Product color | Abe |
Connectors and interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
Microphone | |
| Microphone Directional Type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Voice coil type | Condenser |
| Type | Miniature microphone |
| Microphone sensitivity | 5 mV/Pa ± 3 dB |
| Impedance | 1000 Ω |
| Max SPL | 142 dB |
Safety warning | |
| Warnings | Use according to the manufacturer's instructions. Avoid contact with water. Do not open the device casing. |