Dynamic microphone with supercardioid polar pattern and frequency range of 40 - 16,000 Hz. It features a manual switch, wired XLR connector and metal housing construction.
Dynamic microphone with supercardioid polar pattern and frequency range of 40 - 16,000 Hz. It features a manual switch, wired XLR connector and metal housing construction.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Dynamic microphone with supercardioid polar pattern and frequency range from 40 to 16,000 Hz. Features a manual switch, wired connection with XLR input, and metal housing.
Features | |
|---|---|
| Product color | Black, Graphite |
| Product type | Dynamic microphone |
| On/Off switch type | Manual switch |
Weight and dimensions | |
| Height | 185 mm |
| Weight | 330 g |
| Product diameter | 46 mm |
Package contents | |
| Package contents | Microphone, Cover, Microphone holder |
Ports and interfaces | |
| Connection technology | Wired |
| XLR input | Yes |
Microphone | |
| Microphone frequency | 40 - 16,000 Hz |
| Microphone Directional Type | Supercardioid |
| Impedance | 350 Ω |
| Converter type | Dynamic |
Material | |
| Housing material | Metal |
Safety warning | |
| Warnings | Do not open the housing. Avoid contact with water. Use according to the manufacturer's instructions. |