The microphone with a supercardioid polar pattern ensures high-quality sound in the 20-20,000 Hz range, while its -30 dB sensitivity and 79 dB signal-to-noise ratio guarantee excellent sound processing.
The microphone with a supercardioid polar pattern ensures high-quality sound in the 20-20,000 Hz range, while its -30 dB sensitivity and 79 dB signal-to-noise ratio guarantee excellent sound processing.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Røde VideoMicro II is a compact digital microphone designed to deliver high-quality audio recording. Its supercardioid polar pattern effectively reduces wind noise and side noise, while its lightweight (42g) design ensures comfortable use.
Features | |
|---|---|
| Product type | Directional microphone |
Weight and dimensions | |
| Microphone weight | 42 grams |
| Length | 80mm |
| Product diameter | 22 mm |
Performance | |
| Product color | Black, Red |
Packaging details | |
| Packaging type | Box |
Package contents | |
| Package contents | Fluffy Windscreen x1, Helix™ Shock, Foam Windscreen x1, TRRS to TRS Cable x1, TRS to TRS Cable x1 |
Ports and interfaces | |
| 3.5mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
Microphone | |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone sensitivity | -30dB |
| Signal-to-noise ratio (SNR) | 79 dB |
| Microphone Directional Type | Supercardioid |
| Max SPL | 110 dB |
| Type | Digital camera microphone |
| Dynamic range | 95 dB |