-
−8%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Logitech Rally Mic Pod (989-000430)
An accessory for the Logitech Rally, Rally Bar, and Rally Bar Mini video conferencing systems, Rally Mic Pod extends remarkably clear, natural audio coverage throughout larger rooms. An adaptive beamforming mic array and RightSound™ technologies auto-level voices, suppress noise, and cancel echo so conversations feel remarkably lively and natural.
Daisy-chain mic pods together or add the optional Rally Mic Pod Hub or 10-meter Rally Mic Pod Extension Cable accessories for even more flexibility in larger rooms. Optional Mic Pod Mounts, available in graphite in white, anchor Rally Mic Pod to a table or ceiling, with integrated cable management for a clean installation.
Rally Mic Pod is available in both graphite and white, and boasts premium materials and elegant design to bring lasting good looks to the meeting room. As with other components in the Logitech Rally product family, remote management is available in Logitech Sync, making it easy to verify connection status and manage large video conferencing deployments.
© 2020 Logitech. Logitech, the Logitech logo and other Logitech marks are owned by Logitech and may be registered.
All other trademarks are the property of their respective owners.
| Summary | Logitech Rally Mic Pod. Type: Table microphone, Microphone sensitivity: -27 dB, Microphone frequency: 90 - 16000 Hz. Connectivity technology: Wired. Product colour: Graphite, Cable length: 2.95 m, Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1. Width: 102 mm, Depth: 102 mm, Height: 21 mm. Package width: 48 mm, Package depth: 125 mm, Package height: 125 mm |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/en-us/products/video-conferencing/accessories/mic-pod-for-rally.html |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.125 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 90 - 16000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone pick-up range | 4.5 m |
| Microphone sensitivity | -27 dB |
| Noise reduction | Yes |
| Sample rate | 48 kHz |
| Type | Table microphone |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable length | 2.95 m |
| Compatible products | Logitech Rally Bar Mini, Logitech Rally Bar, Logitech Rally |
| Echo cancellation | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave/Mac OS X 10.15 Catalina/Mac OS X 10.15.3 Catalina/Mac OS X 11.0 Big Sur/Mac OS X 12.0 Monterey |
| Product colour | Graphite |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1 |
| Depth | 102 mm |
| Diameter | 102 mm |
| Height | 21 mm |
| Width | 102 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 332 g |
| Package width | 48 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | {loc-value} |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85181000 |
| Master (outer) case gross weight | 2160 g |
| Master (outer) case height | 140 mm |
| Master (outer) case length | 313 mm |
| Master (outer) case width | 134 mm |
| Model | 989-000430 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0007813 cubm |
| Product Net Weight | 0.3 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.35 kg |