The Maono PD300X is a dynamic microphone with dual USB-C and XLR outputs, perfect for streaming, podcasting, and gaming. It features 192 kHz/24-bit sampling, 5-layer noise protection, and real-time control via the Maono Link software.
The Maono PD300X is a dynamic microphone with dual USB-C and XLR outputs, perfect for streaming, podcasting, and gaming. It features 192 kHz/24-bit sampling, 5-layer noise protection, and real-time control via the Maono Link software.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Maono PD300X is a dynamic microphone with dual USB-C and XLR outputs designed for broadcast, podcasting, and gaming. It features 192 kHz/24-bit sampling, 5-layer noise protection, and real-time control via the Maono Link software.
Features | |
|---|---|
| Product type | Dynamic microphone |
| Brand | Maon |
| Model | PD300X |
Specifications | |
| Directive characteristic | Cardioid |
| Connectivity | XLR and USB-C |
| Bit depth/sampling rate | 192kHz/24bit |
| Frequency response | 40Hz - 16kHz |
| Adjustable sensitivity range | 0 to +42 dB |
| Sensitivity | XLR: -52 dBV/Pa; USB: -10.5 dBFS/Pa (max) |
| Max SPL | > 130 dB SPL |
| Compatible operating system | Windows 10, Mac OS 10.15, iOS 15 or later |
Additional information | |
| Included |
|
| Safety warning | Use the product only for its intended purpose. |