The Havit GK52 gaming microphone features USB power, 48 kHz sampling rate, and cardioid polar pattern. The black design with LED lighting and mute function ensures comfortable use.
The Havit GK52 gaming microphone features USB power, 48 kHz sampling rate, and cardioid polar pattern. The black design with LED lighting and mute function ensures comfortable use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Havit GK52 gaming microphone features USB power, a 48 kHz sample rate, and a cardioid polar pattern. It has a black design, LED lighting, and an included mute function.
Power supply | |
|---|---|
| Power source | USB |
| Operating voltage | 5V |
| Power consumption | 100mA |
Weight and Dimensions | |
| Microphone weight | 215 g |
| Height | 169 mm |
| Width | 95 mm |
| Depth | 95 mm |
Operation | |
| LED lighting | Yes |
| Product color | Black |
Ports and Interfaces | |
| Device interface | USB |
| Connection technology | Wired |
Microphone | |
| Sample rate | 48kHz |
| Microphone sensitivity | 88 dB |
| Type | PC microphone |
| Microphone frequency | 100 - 18000 Hz |
| Microphone Directional Type | Cardioid |
| Microphone mute | Yes |
| Bit rate | 16 bits |