- In stock
The XMic10L is a cardioid condenser microphone designed for high sensitivity and a wide frequency range for capturing vocals and instruments. It features a 25mm gold-plated diaphragm, an XLR connector for stable signal transmission, and a shock mount to reduce noise generated when holding the microphone.
The XMic10L is a cardioid condenser microphone designed for high sensitivity and a wide frequency range for capturing vocals and instruments. It features a 25mm gold-plated diaphragm, an XLR connector for stable signal transmission, and a shock mount to reduce noise generated when holding the microphone.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The XMic10L is a cardioid condenser microphone designed for capturing vocals and instruments, with high sensitivity and a wide frequency response. It features a 25mm gold-plated diaphragm, an XLR connector for stable signal transmission, and comes with a shock absorber to reduce noise when held.
Features | |
|---|---|
| Product type | Microphone |
| Model | XMic10L |
| Microphone type | Condenser |
| Polar diagram | Cardioid |
| Aperture | 25 mm gold plated |
| Connector type | XLR |
Specifications | |
| Frequency band | 20Hz - 20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 36dB ± 2dB (0dB=1V/Pa, 1kHz) |
| Maximum sound pressure level | 140dB (1kHz, THD ≤ 1%) |
| Signal-to-noise ratio | 75dB (A-weighted, 1kHz, Pa) |
| Power supply | 48V phantom power |
| Rated current | 3mA |
| Internal resistance | 50Ω |
| Nominal load resistance | ≥1000Ω |
| Equivalent noise | 16dB |
| Dimensions | Φ52×151mm |
| Weight | 416g |
Additional information | |
| Included accessories |
|
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose to avoid hazards. |