-
−7%
Lewitt LCT 240 Pro Vocal Set - condenser microphone
Lewitt LCT 240 Pro Vocal Set - condenser microphone
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Product type | Microphone |
| Recommended usage | Music/studio |
| Product colour | Black |
| Depth | 36 mm |
| Height | 138 mm |
| Weight | 310 g |
| Width | 52 mm |
| Package contents | Microphone, Pop Shield x 1, Custom Shockmount x 1, Foam Windscreen x 1, Case |
| Connectivity technology | Wired |
| XLR-3 connector | 1 |
| Microphone sensitivity | 16.7 mV/Pa |
| Dynamic range | 123 dB |
| Impedance | 100 Ω |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| max SPL | 142 dB |
| Housing material | Zinc |
| Warnings | Do not open the unit housing., Avoid contact with water., Use in accordance with the manufacturer's instructions. |