- In stock 6 - 11
-
−4%
DNA Professional DVS2 - wireless microphone, 2 handheld transmitters + base unit (560-590 MHz)
DNA Professional DVS2 - wireless microphone, 2 handheld transmitters + base unit (560-590 MHz)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Headphone frequency | 30 - 20000 Hz |
| Sample rate | 48 kHz |
| Operating frequency type | Ultra High Frequency (UHF) |
| Radio Frequency (RF) range | 560 - 590 MHz |
| Package contents | Receiver x 2, Power supply, AA battery x 4, Audio Cable x1, Transmitter x 2, User manual |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Battery lifetime | 6 h |
| Microphone type | Handheld microphone |
| Microphone power source type | Battery |
| Number of batteries | 2 |
| Battery type | AA |
| Microphone transducer principle | Dynamic microphone |
| Transmitter type | Handheld transmitter |
| Receiver type | Stationary receiver |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Antenna type | Removable |
| Receiver display | Yes |