IK Multimedia iRig Mic Lav Black - a compact clip-on microphone with a frequency response of 30-16000 Hz and 35 dB sensitivity, ensuring high-quality audio recording.
IK Multimedia iRig Mic Lav Black - a compact clip-on microphone with a frequency response of 30-16000 Hz and 35 dB sensitivity, ensuring high-quality audio recording.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The IK Multimedia iRig Mic Lav Black is a clip-on microphone for high-quality audio recording. The compact and lightweight design is perfect for podcasts, voice recordings, and live performances.
Weight and dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Microphone weight | 22 grams |
| Depth | 24 mm |
Operation | |
| Product color | Black |
| Cable length | 1.5m |
Packaging details | |
| Packaging type | Box |
Package contents | |
| Carrying case | Yes |
| Number of products included | 1 pc. |
Ports and interfaces | |
| Device interface | 3.5mm (1/8") |
| Headphone output | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
Microphone | |
| Microphone frequency | 30 - 16,000 Hz |
| Microphone sensitivity | 35 dB |
| Type | Clip-on microphone |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |