- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
With the SanDisk Extreme PLUS SD UHS-I memory card, you'll save time transferring media thanks to its read speeds of up to 190MB/s powered by SanDisk® QuickFlow™ Technology. Pair with the SanDisk® Professional PRO-READER SD and microSD™ to achieve maximum speeds (sold separately). With shot speeds of up to 130MB/s and UHS speed Class 3 (U3)2 recording, you're ready to capture high-resolution, stutter-free 4K UHD video3.
Perfect for 4K UHD video
The SanDisk Extreme PLUS SD UHS-I card delivers the performance to capture stunning, uninterrupted 4K UHD video.
Stunning Sequential Burst Mode Shots
Rated UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30), the SanDisk Extreme PLUS SD UHS-I card lets you capture sequential burst mode shots without missing a beat.
Durability You Can Count on
Built for and tested in harsh conditions, the SanDisk Extreme PLUS SD UHS-I card is temperature-proof, waterproof, shock-proof, and x-ray-proof.
Recover Images You Accidentally Deleted
Includes an offer for RescuePRO® Deluxe data recovery software which lets you restore images you accidentally deleted.
| Summary | SanDisk SDSDXW2-256G-GNCIN. Capacity: 256 GB, Flash card type: SDXC, Flash memory class: Class 10, Read speed: 190 MB/s, Write speed: 130 MB/s, UHS Speed Class: Class 3 (U3), Video Speed Class: V30. Product colour: Black, Gold |
| Vendor Homepage | https://www.westerndigital.com/ |
| Unit Box Height | 0.005 |
| Unit Box Length | 0.155 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| Capacity | 256 GB |
| Flash card type | SDXC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Read speed | 190 MB/s |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Write speed | 130 MB/s |
| Product colour | Black/Gold |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Depth | 32 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Width | 24 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Unit Calculated Volume | 8.137E-05 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.02 kg |