- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
64GB capacity with UHS-I Class 10 and U3 speeds, offering read speeds of up to 100MB/s and write speeds of up to 40MB/s. Features include water resistance, temperature resistance, and an operating temperature range of -25 to 85°C.
Features | |
|---|---|
| Security features | Water resistant, Temperature resistant |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 30,000 hours |
| Product color | White |
Memory | |
| Internal memory type | UHS-I |
| Capacity | 64GB |
| UHS speed class | Class 3 (U3) |
| Image speed class | V30 |
| Writing speed | 40 MB/s |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Reading speed | 100 MB/s |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (TT) | -40 - 85 °C |
Weight and dimensions | |
| Depth | 24 mm |
| Width | 15 mm |
| Height | 0.5mm |
| Weight | 4.5 grams |
Packaging details | |
| Package depth | 80mm |
| Package width | 40mm |
| Package height | 69 mm |
| Quantity per package | 1 pc. |