- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
256GB capacity with 40MB/s write speed and 100MB/s read speed. Operating temperature ranges from -25 to 85°C and includes an SD memory adapter.
Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 120000 hours |
| Product color | White |
Memory | |
| Writing speed | 40 MB/s |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS speed class | Class 3 (U3) |
| Image speed class | V30 |
| Flash memory class | Grade 10 |
| Internal memory type | UHS-I |
| Capacity | 256GB |
| Reading speed | 100 MB/s |
Operating conditions | |
| Storage temperature | -40 - 85 °C |
| Working temperature | -25 - 85 °C |
Weight and dimensions | |
| Depth | 1.02 mm |
| Width | 15 mm |
| Height | 10.9 mm |
| Weight | 4.5 grams |
Packaging details | |
| Quantity per package | 1 pc. |
Package contents | |
| Memory adapter included | SD |