- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
1TB capacity with UHS-II internal storage type, offering 280MB/s read speed and 150MB/s write speed. Features include a write-protect switch, Class 3 (U3) speed rating, and V60 video speed rating for Full HD and 4K video recording.
Features | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Write protect switch | Yes |
Memory | |
| Internal memory type | UHS-II |
| Flash memory class | Grade 10 |
| UHS speed class | Class 3 (U3) |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash card type | SDXC |
| Capacity | 1TB |
| Reading speed | 280 MB/s |
| Writing speed | 150 MB/s |
| Image speed class | V60 |
Power | |
| Memory voltage | 3.3V |
Operating conditions | |
| Operating temperature | -25 - 85 °C |
| Storage temperature | -40 - 85 °C |
Weight and dimensions | |
| Weight | 2.31 grams |
| Width | 31.8 mm |
| Height | 2.03 mm |
| Depth | 23.9 mm |
Packaging details | |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Package dimensions | 5.59mm x 101.6mm x 114.3mm |
Other features | |
| Certificates of conformity | UKCA, CE, FCC, EAC, VCCI |
| | |
Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |