- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The ADATA 32GB microSDHC card offers Class 10 speeds with read speeds of up to 85 MB/s and write speeds of up to 25 MB/s. It operates in temperatures from -25 to 85 °C and comes with an SD adapter.
Features | |
|---|---|
| Product color | Black, Blue |
Memory | |
| Flash memory class | Class 10 |
| UHS speed class | Class 1 (U1) |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSDHC |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | -25 - 85 °C |
Weight and dimensions | |
| Height | 1mm |
| Width | 11 mm |
| Depth | 15 mm |
| Weight | 0.25 grams |
Packaging details | |
| Memory adapter included | SD |
| Quantity per package | 1 pc. |