Eglo LED ceiling light, 17W, 3000K, 2000lm, Ø21.
Eglo LED ceiling light, 17W, 3000K, 2000lm, Ø21.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | EGLO, Eagle |
| Product type | Lamps |
| Model | Square |
| Article | 900183 |
| Suitable for indoor use | Hallway, Bedroom, Living room |
| Style | Modern |
| Lamp type | Ceiling |
| Mounting type | Ceiling mounted |
| Light bulb socket | LED |
| Maximum power | 17W |
| Maximum bulb power | 17W |
| With a light bulb( | (in the set) - Yes |
| Number of bulbs | 1 |
| Bulb type | LED |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Color temperature | 3000 - 3000°K |
| Luminous flux | 2000 - 2000lm |
| With remote control | No |
| With motion sensor | No |
| Voltage | 220 - 240V |
| Light flow adjustment | No |
| Color temperature adjustment | No |
| Length | 21 - 21cm, 34 mm. |
| Width | 21 - 21cm, 215 mm. |
| Height | 2.8 - 2.8cm, 215 mm. |
| Hood color | White color |
| Housing material | Steel |
| Hood material | Plastic |
| Body color | Gold color |
| With light sensor | No |
| Luminaire efficiency | 118 lm/W |
| Weight | 0.686 kg. |
| Country of manufacture | CN |