Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Take your ideas to the next level with *the world's #1 workstations; optimized for performance, reliability and user experience.
Actual configuration might differ from illustration
Product Carbon Footprint (PCF)
1. Dell calculates the Product Carbon Footprint using one of two methodologies, depending on the product: the Dell PCF calculator (GaBi version XXX, YYYY) or the Product Attribute to Impact Algorithm (PAIA, X.X.X, YYYY). The methodology used is indicated in the "Version of PCF tool used" column.
2. PAIA (Product Attribute Impact Algorithm) is a streamlined LCA tool developed by MIT 's Materials System Laboratory. PAIA estimates the product's carbon footprint using limited system attributes of the product such as component dimension, screen size, system weight, and annual energy consumption.
3. Please note the emission estimate in this report is calculated using the mean value along with the standard deviation for that product model.
4. Use of default inputs (i.e. not primary data) and assumptions on location of use and other fields can introduce a standard deviation which must be taken into account while completing the calculations. For more information refer to the PCF pages on Dell.com.
5. For the PAIA PCF methodology, the transportation from assembly to customer includes the emissions generated during air, ocean and land transportation of finished or semi-finished Dell products between Dell facilities and between Dell facilities to customers.
6. For the Dell PCF calculator and methodology, the transportation phase the default delivery assumptions are 90% of transport happening by sea and 10% happening by air. Trucking distances don't contribute as much to the PCF impact compared to more influential by sea or by air distances modes.
7. Please note, PAIA uses the ecoinvent Database (https://ecoinvent.org/the-ecoinvent-database/) whenever primary data is not made available for calculations.
8. For client and commercial end user computing products, minimum configurations were assumed for calculations. For Server and Storage products, typical configurations or ENERGY STAR (https://www.energystar.gov/products) configurations were used for calculations.
9. Use Phase emissions were calculated based on the location of use as "Europe" i.e. the Use Phase emissions are not specific to a single country / location.The Dell PCF Calculator also estimates Use Phase emissions for the U.S. and China, which are available in the PCF PDF documents on Dell.com.
10. The report provides the total emissions separated by the 4 lifecycle phases: manufacturing, transport, use, and end of life to understand the impact of each phase.
11. The Dell PCF Calculator lifetime usage assumption at the product family level is as follows: Desktop, Notebook - 5 years, Display - 6 years and Servers/Storage - 4 years.
12. For Displays, total product weight refers to the weight of the typical product configuration, including any cables and the power cord.
* Blanks indicate we do not have the corresponding metric calculated or data is currently unavailable for the specific product at this time.
| Summary | DELL Precision 5490. Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 155H. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD+, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA RTX 1000 Ada. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Grey |
| Vendor Homepage | https://www.dell.com/ |
| Unit Box Height | 0.06 |
| Unit Box Length | 0.39 |
| Unit Box Width | 0.35 |
| Efficient cores | 8 |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Processor base power | 28 W |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 155H |
| Processor threads | 22 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 100 % |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| HD type | Full HD+ |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | WVA |
| Pixel density | 161 ppi |
| RGB colour space | sRGB |
| Touchscreen | No |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Grey |
| Product type | Mobile workstation |
| AI datatype support on NPU | FP16/FP32/Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML/ONNX RT/OpenVINO/Windows ML |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Memory data transfer rate | 7467 MT/s |
| Memory form factor | On-board |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash)/MicroSDHC/MicroSDXC |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 1000 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 1000 Ada |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 0.92 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6E (802.11ax)/Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery capacity | 72 Wh |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery voltage | 15.4 V |
| Battery weight | 285 g |
| Fast charging | Yes |
| Number of battery cells | 4 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 130 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Non-operating shock | 160 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating shock | 110 G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Depth | 210.35 mm |
| Height (front) | 7.49 mm |
| Height (rear) | 18.95 mm |
| Weight | 1490 g |
| Width | 310.6 mm |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1.725 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 20.24 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5.865 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 87.285 |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 94.76 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 115 |
| Cables included | AC |
| NB Family name | Precision |
| Model name | 5490 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00819/0.01552 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.7 kg |