- In stock.
Laptop HP Omen Ryzen AI 7 24/512GB 16" RTX5070
Laptop HP Omen Ryzen AI 7 24/512GB 16" RTX5070
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | HP, HP |
| Series | HP Omen |
| Computer type | For games |
| Weight | 2.44 kg, 3.7 kg. |
| Length | 357.5 mm, 567 mm. |
| Width | 269mm, 305 mm. |
| Height | 23.7 mm, 63 mm. |
| Screen diagonal | 16 inches |
| Screen surface type | Matte |
| Body color | Black color |
| IPS screen | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Random Access Memory (RAM) | 24GB |
| Video card model | Nvidia GeForce RTX 5070 |
| SSD disk capacity | 512GB |
| Installed operating system | Windows |
| Media type | SSD |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Processor type | AMD |
| Processor class | AMD Ryzen 7 |
| Processor cores | 8 |
| RAM type | DDR5 |
| Total computer memory capacity | 512GB |
| With video camera | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Keyboard language | English (US) |
| Keyboard backlight | Yes |
| Separate number block | Yes |
| Battery warranty | 12 months |
| Connectors | USB Type A, RJ-45, Combo audio jack, USB Type-C, HDMI 2.1 |
| Country of manufacture | CN |