- In stock.
Laptop Asus Vivobook S 16 R5 16GB/1TB 16"
Laptop Asus Vivobook S 16 R5 16GB/1TB 16"
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ASUS, Ace |
| Series | Asus Vivobook S 16 |
| Computer type | For home/school, Business |
| Weight | 1.8 kg, 3.04 kg. |
| Length | 357mm, 357 mm. |
| Width | 251mm, 251 mm. |
| Height | 15.9 mm, 19 mm. |
| Screen diagonal | 16 inches |
| Screen surface type | Matte |
| Body color | Gray color |
| IPS screen | Yes |
| Housing material | Aluminum, Plastic |
| Random Access Memory (RAM) | 16GB |
| Video card model | AMD Radeon Graphics |
| SSD disk capacity | 1TB |
| Installed operating system | Windows |
| Media type | SSD |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Processor type | AMD |
| Processor class | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor cores | 6 |
| RAM type | DDR5 |
| Total computer memory capacity | 1TB |
| Built-in microphone | Yes |
| Keyboard language | English (US) |
| Keyboard backlight | Yes |
| Separate number block | Yes |
| Battery warranty | 12 months |
| Connectors | USB 3.2 Gen 1 Type C, 3.5 mm Audio, HDMI 2.1, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Country of manufacture | CN |