- In stock.
Laptop Asus Vivobook 15 16/12G 5.6 AMD660M, BLUE
Laptop Asus Vivobook 15 16/12G 5.6 AMD660M, BLUE
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
| Brand | ASUS, Ace |
| Series | Asus Vivobook |
| Computer type | For home/school |
| Weight | 1.7 kg, 2.59 kg. |
| Length | 232.5 mm, 480 mm. |
| Width | 359.7 mm, 29 mm. |
| Height | 19.9 mm, 65 mm. |
| Screen diagonal | 15.6 inches |
| Screen surface type | Matte |
| Body color | Blue color |
| Housing material | Plastic |
| Random Access Memory (RAM) | 16GB |
| Video card model | AMD Radeon 660M |
| SSD disk capacity | 512GB |
| Installed operating system | Windows 11 Home |
| Media type | SSD |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Touch screen | No |
| Processor type | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen™ (AMD) |
| Processor class | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 4.55GHz |
| Processor cores | 6 |
| Cache | 16MB |
| RAM type | DDR5-SDRAM |
| Video card type | AMD |
| Total computer memory capacity | 512GB |
| Video card series | Radeon |
| With video camera | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlight | Yes |
| Separate number block | Yes |
| Battery technology | Li-Ion |
| Fingerprint scanner | Yes |
| Connectors | 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4, Combo audio jack, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A |
| Country of manufacture | CN |