- New
-
−3%
HP EliteBook 840 G5 14 FHD i5-8250U 16GB 128SSD W11Pro ReNew
HP EliteBook 840 G5 14 FHD i5-8250U 16GB 128SSD W11Pro ReNew
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | HP |
| Weight | 2 kg. |
| Depth | 0.039 m. |
| Width | 0.044 m. |
| Height | 0.01 m. |
| PC002 Processor | Intel Core i5-8250U 1.6 GHz (Turbo boost up to 3.4 GHz) |
| PC003 RAM | 16GB DDR4 |
| PC006 Videos | Intel UHD Graphics 620 |
| PC007 Screen size | 14" 1920 x 1080 FHD |
| PC008 Hard disk volume | 128GB SSD M.2 NVME |
| PC010 Battery | Li-ion |
| PC011 Operating system | Windows 11 Pro |
| Number of cores | 4 |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| RAM size | 16GB |
| Hard drive type | SSD, SSD |
| Video card model | Intel UHD Graphics 620 |
| Video card memory size | Dynamic memory, Dynamic memory |
| Video card type | Built-in Intel |
| Drive type | None |
| Built-in microphone | There is |
| HDMI | There is |
| VGA | None |
| Memory card reader | None |
| Built-in camera | There is |
| Wi-Fi | There is |
| Battery type | Li-ion |
| Operating system type | Microsoft Windows 11 Pro |
| PC013 Warranty | 2 years (for individuals) |
| Bluetooth | There is |
| Keyboard languages | ENGLISH |
| Screen size | 14 |
| Processor | Intel Core i5 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Screen type | Matte |
| PC012 Weight | 1.5 |
| Color | Gray |
| Computer type | ReNew |
| Housing material | Plastic/Metal (aluminum) |
| Model name | 840 G5 |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| Guarantee for legal entities | 2 years |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor frequency | 1.6GHz |
| Cache | 6MB |
| Turbo boost function | 3.4GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor series | Core i5 |
| Thunderbolt | None |
| USB 3.1 | 2 pcs. |
| Processor generation | 8 |
| Name | HP EliteBook 840 G5 |
| SSD disk volume | 128GB M.2 NVMe |
| Mini DisplayPort | None |
| RJ-45 | There is |
| DisplayPort | None |
| 4G | None |
| Size (WxHxD) | 32.6 x 1.8 x 23.4 |
| Maximum RAM size | 32GB |
| Keyboard lighting | None |
| Keyboard language | ENGLISH |
| Series name | HP Elitebook |
| USB Type-C | There is |
| GeneralModel | HP EliteBook 840 G5 ReNew |
| Internal memory type | DDR4 |
| Touchscreen | None |