-
−5%
HP 15-fd1219nw Intel® Core™ i7-150U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
HP 15-fd1219nw Intel® Core™ i7-150U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Processor model | 150U |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 2 |
| Performance-core base frequency | 1.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor base power | 15 W |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Colour name | Natural silver |
| Product type | Laptop |
| Product design | Modern |
| Product colour | Silver |
| Introduction year | 2025 |
| Original brand name | HP |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Height | 18.6 mm |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 62.5% |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Pre-installed software | HP Audio Switch; HP Documentation; HP Setup Integrated OOBE Win10; HP Support Assistant; HP System Event Utility; McAfee LiveSafe™; Buy Office (sold separately); HP JumpStarts; Xerox® DocuShare® 90 da |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Microphone in | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera | Yes |
| Continuous video playback time | 10.25 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Fast charging | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Manufacturer warranty | The 2-year (2/2/0) limited warranty includes 2 years of parts and labor coverage. No on-site repair option. Terms and conditions may vary by country. Certain limitations and exclusions apply. |
| Number of speakers | 2 |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| HP Software provided | HP 3D DriveGuard; HP Audio Switch; HP CoolSense; HP JumpStart; HP Support Assistant |
| HP segment | Home |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780886, 884962825631, 884962780510 |
| Sustainable technologies and materials | EU ROHS, WEEE |
| Sustainability compliance | Yes |