Chuwi CoreBook-Plus-P-K2 Ryzen 5 5500U 16'' WUXGA AG 16GB SSD512 BT BLKB W11 Pro
Chuwi CoreBook-Plus-P-K2 Ryzen 5 5500U 16'' WUXGA AG 16GB SSD512 BT BLKB W11 Pro
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor base power | 15 W |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor model | 5500U |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 16 GB |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Width | 356.3 mm |
| Height | 17.4 mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Depth | 245.2 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| HD type | WUXGA |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | TF |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Front camera | Yes |
| Battery capacity | 6500 mAh, 74,1 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS08: Health hazard, GHS09: Environmental hazard |
| Warnings | Do not expose to intense heat or open flame for prolonged periods., Keep out of the reach of children., Do not dispose of your old device in the normal household waste - take it to an electronic waste collection point. |