-
−10%
Apple MacBook Pro 16 M5 Pro 24GB 1TB SSD Space Black EN MGEA4ZE/A
Apple MacBook Pro 16 M5 Pro 24GB 1TB SSD Space Black EN MGEA4ZE/A
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Apple |
| Weight | 3.02 kg. |
| Depth | 0.378 m. |
| Width | 0.286 m. |
| Height | 0.068 m. |
| PC002 Processor | Apple M5 Pro 18-core CPU with 6 super cores and 12 efficiency cores |
| PC003 RAM | 24GB |
| PC006 Videos | 20-core GPU |
| PC007 Screen size | 16.2 Liquid Retina XDR 3456 x 2234 |
| PC008 Hard disk volume | 1TB |
| PC010 Battery | Li-Poly, 100Wh |
| PC011 Operating system | Mac OS |
| Number of cores | 18 cores: 6 super cores and 12 performance cores |
| Screen resolution | 3456x2234 |
| RAM size | 24GB |
| HDD disk capacity | None |
| Hard drive type | SSD, SSD |
| Video card model | 20-core GPU |
| Video card memory size | 20-core GPU |
| Video card type | Apple M5 Pro |
| Drive type | None |
| Built-in microphone | There is |
| HDMI | There is |
| VGA | None |
| USB 3.0 | None |
| USB 2.0 | None |
| Memory card reader | SD/SDXC |
| Built-in camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7, 802.11be |
| Battery type | Li-Poly 100 Wh |
| Operating system type | Mac OS |
| PC013 Warranty | 2 years (for individuals) |
| Bluetooth | Yes (6.0) |
| Keyboard languages | ENG (with backlight) |
| Screen size | 16.2, 16" — 16.9" |
| Processor | Apple M5 Pro |
| Operating system | Mac OS |
| Screen type | Liquid Retina XDR display |
| PC012 Weight | 2.14 |
| Color | Black |
| Computer type | For study, work and home |
| Housing material | Metal (aluminum) |
| Model name | MGEA4ZE/A |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| Processor model | Apple M5 Pro |
| Processor frequency | 18-core CPU with 6 super cores and 12 performance cores |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor series | Apple M5 Pro |
| WiDi | None |
| Thunderbolt | Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 5 (up to 120Gb/s) Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/ |
| Battery warranty | 1 year |
| USB 3.1 | None |
| Name | Apple MacBook Pro 16 |
| SSD disk volume | 1TB, 1 - 1.9TB |
| Flash hard drive volume | None |
| Mini DisplayPort | None |
| DisplayPort | None |
| 4G | None |
| Size (WxHxD) | 35.57 x 1.68 x 24.81 |
| Keyboard backlight | There is |
| Keyboard language | ENGLISH |
| Series name | Apple MacBook Pro 16 2026 |
| USB Type-C | There is |
| Width | 355.7mm |
| Height | 16.8mm |
| Depth | 248.1mm |
| Battery capacity | 100Wh |
| Battery technology | Lithium polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Touchscreen | None |