Electronic kitchen scale with a maximum weighing capacity of 5 kg and an accuracy of 1 g. The scale has a tare weight function, liquid measurement capability and an automatic shut-off function.
Electronic kitchen scale with a maximum weighing capacity of 5 kg and an accuracy of 1 g. The scale has a tare weight function, liquid measurement capability and an automatic shut-off function.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Electronic kitchen scale with a maximum weight capacity of 5 kg and an accuracy of 1 g. Features: zero function, liquid measurement capability and automatic shut-off.
Features | |
|---|---|
| Control type | Buttons |
| Form | Round |
| Product color | Stainless steel |
| Overload indication | Yes |
| Thermometer | No |
Weight and dimensions | |
| Depth | 140mm |
| Weight | 600g |
| Height | 190 mm |
| Width | 490mm |
Packaging details | |
| Package width | 220mm |
| Package height | 215 mm |
| Package depth | 105mm |
Package contents | |
| Bowl included | Yes |
| Batteries included | No |
Display | |
| Display type | LCD |
Battery | |
| Battery type | 3 x AAA |