The Blaupunkt FKS701 kitchen scale can weigh up to 15 kg and measures in various units, including grams and ounces. It has an integrated display, tare function and is made of easy-to-clean tempered glass.
The Blaupunkt FKS701 kitchen scale can weigh up to 15 kg and measures in various units, including grams and ounces. It has an integrated display, tare function and is made of easy-to-clean tempered glass.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Blaupunkt FKS701 kitchen scale has a maximum weight capacity of up to 15 kg and measures in multiple units, including grams and ounces. It has an integrated display, tare function and is made of easy-to-clean tempered glass.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Electronic kitchen scales |
| Integrated Display | Yes |
| Product Color | Black |
| Material | Tempered glass |
| Form | Rectangle |
| Accuracy | 1 gram |
| Control Type | Touchscreen |
| Easy to Use | Yes |
Weight and Dimensions | |
| Weight | 650g |
| Height | 22.5 mm |
| Depth | 240mm |
| Width | 200mm |
| Surface Thickness | 0.3 cm |
Power supply | |
| Battery Technology | AAA Battery |
| Power Source Type | Battery |
| Number of Batteries | 3 |
Safety Warning | |
| Warnings | Keep out of reach of children. Ensure that the scale is properly calibrated before use. Avoid contact with water. |