- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Esperanza EBS005 digital personal scale provides accurate weight measurements. It features advanced 4-sensor technology and can weigh up to 180 kilograms.
Powered by a CR2032 lithium battery, which has a low-power indicator, ensuring convenient use.
Power | |
|---|---|
| Battery type | CR2032 |
| Low battery indication | Yes |
| Battery technology | Lithium |
| Number of supported batteries | 1 |
Weight and dimensions | |
| Platform thickness | 6 mm |
Operation | |
| Form | Rectangle |
| Accuracy | 100g |
| Top surface type | Glass |
| Product color | White |
| Automatic shutdown | Yes |
| Maximum weight capacity | 180 kg |
| Type | Electronic personal scales |
| Units of measurement | kg, lb, ST |
| Overload indicator | Yes |
| Technology | 4 sensors |
Screen | |
| Screen size (HxV) | 70 x 34 mm |
| Screen | LCD |