The electronic personal scale has a maximum weight capacity of up to 180 kg and measures in kg, lb and ST. It is powered by a rechargeable lithium-ion battery with a USB-C connector and has an accuracy of 100 g.
The electronic personal scale has a maximum weight capacity of up to 180 kg and measures in kg, lb and ST. It is powered by a rechargeable lithium-ion battery with a USB-C connector and has an accuracy of 100 g.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The electronic personal scale has a maximum weight capacity of up to 180 kg and measures in kg, lb and ST. It has a rechargeable lithium-ion battery with a USB-C connector and an accuracy of 100 g.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Electronic Personal Scales |
| Product Brand | ADLER |
| Model | AD 8194s STRIPES |
Specifications | |
| Dimensions | 300 mm × 265 mm × 22 mm (W × H × D) |
| Weight Capacity | 180 kg |
| Accuracy | 100g |
| Material | Tempered Glass, Technopolymer |
| Color | Black |
Technical Data | |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Connector | USB Type-C |
| Battery Voltage | 3.7V |
| Battery Capacity | 250mAh |
| Battery Charging Time | 2 - 3 hours |
| Number of Sensors | 4 |
| Control Type | Touchable |
| Units of Measurement | kg, lb, ST |
| Screen Size | 75mm × 31mm |
| Screen Type | LCD |
Safety Warning | |
| Keep away from water. Do not place on unstable surfaces. Ensure that the scale is on a flat and hard surface. | |