The Kärcher NT 27/1 is a powerful 1380 W drum vacuum with a 27 l dust container, ensuring efficient wet and dry vacuuming performance - 67 l/s air flow and 20 kPa vacuum.
The Kärcher NT 27/1 is a powerful 1380 W drum vacuum with a 27 l dust container, ensuring efficient wet and dry vacuuming performance - 67 l/s air flow and 20 kPa vacuum.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Kärcher NT 27/1 is a professional wet and dry vacuum cleaner featuring a large 27-liter dust container and a powerful 1380 W motor.
Technical data | |
|---|---|
| Cable length | 7.5 m |
| Capacity | 27 L |
Design | |
| Product color | Black, Gray, Yellow |
| Pipe type | Fixed |
| Hose length | 2.5 m |
| Flexible hose | Yes |
| Cleaning type | Healthy and wet |
| Dust container type | Without bag |
| Pipe material | Metal |
| Container material | Plastic |
| Dust capacity | 27 L |
| Type | Drum vacuum cleaner |
Power | |
| Maximum input power | 1380W |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Weight and dimensions | |
| Weight | 7.5 kg |
| Depth | 420mm |
| Height | 525mm |
| Width | 420mm |
Operation | |
| Air flow | 67 l/s |
| Proper use | Professional |
| Noise level | 72 dB |
| Suction power | 20 kPa |
Package contents | |
| Suction nozzle | Yes |
Ergonomics | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Standard nominal width | 3.5cm |
| Cable length | 7.5 m |
| Number of handles | 1 |
Other features | |
| Air flow | 4020 l/min |
| Suction power | 200 mbar |