- In stock.
GRINDING DISC STEEL 200X20X16 GC
GRINDING DISC STEEL 200X20X16 GC
GRINDING DISC STEEL 200X20X16 GC
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ORIENTCRAFT, Orientcraft |
| Thickness | 20 mm |
| Diameter | 200mm |
| Inner hole diameter | 16 mm |
| Material | Ceramics |
| Material to be processed | Metal, Stone |
| Graininess | 25 - 2525 |
| Maximum revolutions per minute | 3350 rpm |
| Suitable for tools | For sharpening machines |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Weight | 1.32 kg. |
| Length | 199 mm. |
| Width | 199 mm. |
| Height | 24 mm. |
| Country of manufacture | CN |