GRINDING DISC KLO 80X50X6 P100 KLINGSPOR
GRINDING DISC KLO 80X50X6 P100 KLINGSPOR
GRINDING DISC KLO 80X50X6 P100 KLINGSPOR
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | KLINGSPOR, Klingspor |
| Model | P100 |
| Diameter | 80mm |
| Stem diameter | 6 mm |
| Height | 50mm, 91 mm. |
| Material | Bakelite |
| Graininess | 100 - 100 |
| Maximum revolutions per minute | 8400 rpm |
| Material to be processed | Metal |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Suitable for tools | For grinding machines |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Material: Bakelite |
| Weight | 0.2 kg. |
| Length | 78 mm. |
| Width | 78 mm. |
| Country of manufacture | DE |