- In stock
SAVIO BLACKOUT X2 Mechanical Keyboard OUTEMU Blue, Hot Swap
SAVIO BLACKOUT X2 Mechanical Keyboard OUTEMU Blue, Hot Swap
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Safety warning | 12. Safety conditions: • Use the product in accordance with its intended use, as improper use may damage the product. • Do not expose the device to moisture, heat or sunlight, do not use the product in a dusty environment. • The device should be cleaned only with a dry cloth. • Independent repairs and modification result automatic loss of the warranty. • Hitting or dropping may damage the product. |
| Waterproof | No |
| Cord length | 1.5 m |
| Statement of conformance & platform certificate included | Yes |
| Not classified as hazardous under GHS | Yes |
| Safety precautions | avoiding moisture and impacts. |
| Wireless range | 0 m |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Cable length | 1.5 m |
| Microphone in | No |
| Win lock | Yes |
| Anti-ghosting | Yes |
| Extension cable length | 1.5 m |
| Mobile device holder | No |
| Retractable cable | No |
| Removable keycaps | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Phone dock | No |
| Retractable smartphone holder | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Backlight | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multicolour |
| Flexible keyboard | No |
| Adjustable backlight | Yes |
| Wrist rest | No |
| Island-style keyboard | No |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Power source type | USB |
| Charging source | Wireless |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Rechargeable | No |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Keyboard weight | 570 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 292 x 102 x 39 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 8, Windows 7, Windows XP, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Packaging content | • Mechanical keyboard • User manual • USB-A - USB-C cable • Keycap and switch puller |
| AC adapter included | No |
| Manual | Yes |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Manual languages | Czech, Spanish, Italian, Romanian, Polish, English, German, Finnish, Portuguese, Swedish, Bulgarian, French, Hungarian, Serbian |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Stand included | No |
| Receiver included | No |
| Mouse pad included | No |
| Scroll | No |
| Mouse included | No |
| Mouse on/off switch | No |
| Tilting scroll | No |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Certification | Information of the utilization of electrical and electronic equipment This symbol indicates that electrical appliances should not be discarded with other household waste. Used equipment should be handed over to a local collection point for this type of waste or to a recycling center. Please contact your local authorities for information about disposal methods available in your area. Waste electrical equipment may contain hazardous substances (e.g. mercury, lead, cadmium, chromium, phthaltes) which can get into air, soil and groundwater when leaking from used appliances. Environmental pollution with these substances leads to their bioaccumulation, causing lesion of disease in living organisms, which would pose a risk to human and animal health or life. Households may contribute to environmental protecion by proper waste collection. In such way, hazardous substances from the equipment are neutralized and valuable secondary raw materials are reused for production of new equipment. |
| Connectivity technology | Wired |
| Pointing device | No |
| Device interface | USB |
| Numeric keypad | No |
| Windows keys | Yes |
| Keyboard form factor | 60% |
| Physical layout | ANSI |
| Keycaps | Double shot |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Rollover | N-key rollover |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Proximity sensor | No |
| Fingerprint reader | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Recommended usage | Gaming |
| Multi-device support | No |
| Programmable profiles | No |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Multimedia keys | Yes |
| Built-in memory | No |
| USB hub | No |
| Scroll wheel | No |
| Hot keys | Yes |
| On/off switch | No |
| Smart card reader | No |
| Number of hot keys | 15 |
| Keyboard language | US International |
| Zoom slider | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Programmable hot keys | Yes |
| Silent keys | No |
| Ambient light sensor | No |
| Magnetic card reader | No |
| Keyboard key switch technology | Outemu Blue |
| Gamepad | No |
| Hand cooling fan | No |
| Keyboard number of keys | 61 |
| USB pass-through | No |
| Copilot key | No |
| Compatible operating systems | Windows XP, Vista, Win 7 / 8 / 10 / 11, Linux, macOS, Android |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Built-in touchpad | No |
| Display included | No |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 5901986049470 |
| Product made with recycled materials | No |
| EAN/UPC/GTIN | 5901986049470 |
| Headset included | No |