-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Sample rate | 48 kHz |
| Maximum line output level | 4dBu |
| Product type | Studio controller |
| Frequency range of microphone inputs | 20Hz - 20kHz |
| Microphone input impedance | 4KΩ |
| Headphone output power | 250mW |
| Instrument input impedance | 1MΩ |
| Sound bit resolution | 24-bit |
| Preamplifier gain range | 0 - 76dB |
| Frequency range of monitor outputs | 20Hz - 20kHz |
| Bluetooth | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in WiFi | Yes |
| Number of pads | 6 |
| Ethernet | Yes |
| Height | 76 mm |
| Depth | 235 mm |
| Width | 225 mm |
| Weight | 1.13 kg |
| Package contents | Power supply, Cable SC27 USB-C to USB-C x 1, RØDECaster Duo x 1 |
| Included software | RØDE Central |
| Device interface | USB TYPE-C x 2 |
| Kensington lock | Yes |
| Headphone outputs 1/8" (3.5 mm) | 1 |
| Ethernet LAN connectors | 1 |
| Headphone outputs 1/4" (6.35 mm) | 2 |
| Combo inputs XLR/TRS 1/4" (6.35 mm) | 2 |
| Balanced line outputs TRS 1/4" (6.35 mm) | 2 |
| Power supply voltage | 9 V |
| Current | 3 A |
| Power source | USB-C PD |
| Power source type | USB |