- In stock
Manhattan Numeric Keypad, Wireless (2.4GHz), USB-A Micro Receiver, 18 Full Size Keys, Black, Membrane Key Switches, Auto Power Management, Range 10m, AAA Battery (included), Windows and Mac, Three Year Warranty
Manhattan Numeric Keypad, Wireless (2.4GHz), USB-A Micro Receiver, 18 Full Size Keys, Black, Membrane Key Switches, Auto Power Management, Range 10m, AAA Battery (included), Windows and Mac, Three Year Warranty
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Wireless range | 10 m |
| USB hub | No |
| Keys operating life | 5 million characters |
| Keyboard number of keys | 18 |
| Device interface | RF Wireless |
| Pointing device | No |
| Purpose | Laptop/PC |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Certification | FCC CE RoHS2 WEEE |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AAA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 90 g |
| Height | 23 mm |
| Width | 85 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Micro receiver |
| Wireless receiver interface | USB |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Warnings | Keep away from water and other liquids., Do not disassemble the keypad - risk of electric shock., Follow local regulations for the disposal of electronic equipment. |