- In stock
-
−26%
Logitech MX Keys Mini Minimalist Wireless Illuminated Keyboard RF Wireless + Bluetooth QWERTY English Graphite
Logitech MX Keys Mini Minimalist Wireless Illuminated Keyboard RF Wireless + Bluetooth QWERTY English Graphite
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Yes |
| Adjustable backlight | Yes |
| Surface coloration | Monotone |
| Backlight type | LED |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Battery capacity | 4.181 Wh, 1130 mAh |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Charging source | USB |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Rechargeable | Yes |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295.99 x 131.95 x 20.97 mm |
| Keyboard weight | 506.4 g |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Mouse included | No |
| Keyboard language | English |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Keyboard form factor | Mini |
| Multimedia keys | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 3 kg |