Logitech Master MX Keys S
Logitech Master MX Keys S
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Wireless range | 10 m |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Backlight colour | White |
| Rechargeable | Yes |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Service life of battery | 5 month(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Minimum system requirements | What you need: Bluetooth Low Energy technology Windows 10, 11 or later macOS 10.15 or later Linux (3) ChromeOS (3) iPadOS 14 or later (3) AndroidTM 8.0 or later (3) Logi Bolt USB Receiver Requires available USB Port Not compatible with other Logitech USB receivers. (3) Device basic functions will be supported without software for other systems than Windows and macOS |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | iPadOS, Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging content | Keyboard MX Keys S Logi Bolt USB receiver USB-C charging cable (USB-A to USB-C) User documentation |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| User guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Mouse included | No |
| Mouse cable length | 1.8 m |
| Device interface | Bluetooth |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US International |
| Recommended usage | Office |
| Multi-device support | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 900 g |