Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The R-Go Split Break keyboard is an ergonomic split keyboard with integrated break software. This keyboard encourages you to take regular breaks. This keeps your body's blood flowing, prevents strain and keeps you fit during your working day. The keyboard consists of two separate parts, which you can place in any arrangement you like. This splitting prevents a kink in the wrists while typing. Typing with straight wrists reduces muscle tension and prevents pinching of tendons and blood vessels. The built-in magnet allows you to turn the two separate parts of the keyboard into a compact keyboard with one move. The compact size ensures that the mouse is always within reach. The light keystroke means minimal muscle tension is present while typing. The keyboard is flat, keeping your hands and wrists flat and relaxed while typing. LED colour signals in the keyboard indicate how healthy you are working and when it is time for a break. As you type, the light changes colour, like a traffic light. Green means 'good job', orange that it is time for a break, red that you have been working too long. Through these subtle colour signals, you receive feedback on your pause behaviour in a simple and positive way. This product works with the R-Go Break Software that won the Benelux Office Product Award 2021.
| Summary | R-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break with break software, ergonomic split keyboard, QWERTY (UK), Bluetooth, white. Keyboard form factor: Mini, Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth, Keyboard key switch: Scissor key switch, Keyboard layout: QWERTY. Cable length: 1.02 m. USB hub, Recommended usage: Office. Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://shop.r-go-tools.nl/ergonomisch-toetsenbord/r-go-split-break-versie-2-wit-draadloos-qwerty-uk/ |
| Unit Box Height | 0.03 |
| Unit Box Length | 0.32 |
| Unit Box Width | 0.165 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Country of origin | China |
| Device interface | Bluetooth |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Hot keys | Yes |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| On/off switch | Yes |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Office |
| USB hub | Yes |
| Backlight | No |
| Ergonomic design | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Material | Aluminium,Plastic |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Cable length | 1.02 m |
| Plug and Play | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Battery life (max) | 140 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery,USB |
| Mouse included | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 141 x 300 x 12 mm |
| Keyboard weight | 350 g |
| Weight | 350 g |
| Adapters included | USB |
| Cables included | USB Type-C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package depth | 320.04 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 550 g |
| Package width | 162.56 mm |
| Receiver included | No |
| Depth | 300 mm |
| Height | 12 mm |
| Width | 141 mm |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Master (outer) case height | 180.34 mm |
| Master (outer) case length | 551.18 mm |
| Master (outer) case width | 330.2 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Model | R-Go Split Break |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001584 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.55 kg |