- In stock
-
−17%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
(1) Requires Logi Options+ app, available for Windows and macOS (2) The keyboard is not compatible with other Logitech USB receivers. (3) Device basic functions will be supported without software for other systems than Windows and macOS (4) Battery life may vary based on user and computing conditions (5)Excludes plastic in printed wiring assembly (PWA), FFC cable, cables, and packaging. (6) 4 mm minimum glass thickness.
| Summary | Logitech Master MX Keys S. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth, Keyboard key switch: Scissor key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: LED. Recommended usage: Office. Product colour: Graphite |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.16 |
| Unit Box Length | 0.45 |
| Unit Box Width | 0.04 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Multi-device support | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Office |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Keyboard style | Straight |
| Product colour | Graphite |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging source | USB Type-C |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Service life of battery | 5 month(s) |
| Mouse cable length | 1.8 m |
| Mouse included | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | What you need: Bluetooth Low Energy technology Windows 10, 11 or later macOS 10.15 or later Linux (3) ChromeOS (3) iPadOS 14 or later (3) AndroidTM 8.0 or later (3) Logi Bolt USB Receiver Requires available USB Port Not compatible with other Logitech USB |
| Mobile operating systems supported | Android/iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package depth | 450.5 mm |
| Package height | 39.5 mm |
| Package weight | 1320 g |
| Package width | 147.5 mm |
| Packaging content | Keyboard MX Keys S Logi Bolt USB receiver USB-C charging cable (USB-A to USB-C) User documentation |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver weight | 2 g |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Master (outer) case gross weight | 900 g |
| Master (outer) case height | 76 mm |
| Master (outer) case length | 246 mm |
| Master (outer) case width | 187 mm |
| Model | MX Keys S |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00288 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.5 kg |