- In stock.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
4-in-1 gaming kit with full size gaming keyboard, mouse, mouse pad and gaming headset
Rainbow LED light effect in keyboard, mouse and headset
Keyboard with practical multimedia hotkeys for internet and music functions
6-button optical mouse (resolution 800 - 1600 dpi)
Stereo headset with microphone and in-line volume control
Gaming mouse pad (300 x 250 mm) with anti-fraying stitched edges
| Summary | Gembird GGS-UMGL4-01. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 104. Backlight type: LED. Cable length: 1.5 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black. Mouse included |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11770 |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.575 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Hot keys | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | US English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Recommended usage | Gaming |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multi |
| Backlight type | LED |
| Keyboard style | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Power consumption | 100 mA |
| Power source type | USB |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Illumination colour | Multi |
| Mouse cable length | 1.5 m |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Driver unit | 40 mm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headset cable length | 1.8 m |
| Headset included | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Microphone sensitivity | 105 dB |
| Microphone type | Boom |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 444 x 158 x 24 mm |
| Keyboard weight | 460 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 115 x 63 x 40 mm |
| Mouse weight | 120 g |
| Mouse pad included | Yes |
| Mouse pad size (W x D) | 300 x 250 mm |
| Number of products included | 4 pc(s) |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 1660 g |
| Package width | 100 mm |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.01239 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.66 kg |