Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
4-in-1 gaming kit with full size gaming keyboard, mouse, mouse pad and gaming headset
Rainbow LED light effect in keyboard, mouse and headset
6-button optical mouse (resolution 800 - 2400 dpi)
Stereo headset with microphone and in-line volume control
Gaming mouse pad (300 x 250 mm) with anti-fraying stitched edges
| Summary | Gembird GGS-UMGL4-02. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 104. Backlight type: LED. Cable length: 1.5 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black. Mouse included |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11810 |
| Unit Box Height | 0.215 |
| Unit Box Length | 0.555 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | US English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Numeric keypad | Yes |
| Recommended usage | Gaming |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multi |
| Backlight type | LED |
| Keyboard style | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Power consumption | 100 mA |
| Power source type | USB |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Illumination colour | Multi |
| Mouse cable length | 1.5 m |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Driver unit | 40 mm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headset cable length | 1.8 m |
| Headset included | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Microphone sensitivity | 105 dB |
| Microphone type | Boom |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 434 x 130 x 30 mm |
| Keyboard weight | 450 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 126 x 66 x 37 mm |
| Mouse weight | 83 g |
| Mouse pad included | Yes |
| Mouse pad size (W x D) | 300 x 250 mm |
| Number of products included | 4 pc(s) |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package weight | 1502 g |
| Package width | 560 mm |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.01595 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.41 kg |