Keyboard Steelseries Apex Pro TKL Gen 3, English (US), black
Keyboard Steelseries Apex Pro TKL Gen 3, English (US), black



Keyboard Steelseries Apex Pro TKL Gen 3, English (US), black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | STEELSERIES, Steelseries |
| Model | Pro TKL Gen 3 |
| Keyboard type | Wired |
| Length | 35.5 cm, 128 mm. |
| Width | 12.9 cm, 355 mm. |
| Height | 4.2 cm, 42 mm. |
| Color | Black color |
| Connector type | USB Type-C |
| Keyboard language | English (US) |
| Key type | Mechanical |
| Type of mechanical keys | OmniPoint 3.0 |
| Backlight | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Separate number block | No |
| Additional keyboard features | Programmable buttons, Programmable backlight, Wrist rest |
| Mouse included | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Weight | 1.372 kg. |
| Country of manufacture | CN |