- New
- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
11 - 13
business days
1 Advanced features require Logitech G HUB Software available for download at logitechg.com/ghub
| Summary | Logitech G PRO X TKL Rapid. Keyboard form factor: Tenkeyless (80 - 87%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Magnetic-mechanical key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: LED. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://www.logitechg.com/ |
| Actuation force | 35 g |
| Built-in memory | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Hot keys | Yes |
| Key response time (min) | 1 ms |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Keyboard key switch | Magnetic-mechanical key switch |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Physical layout | Tenkeyless (TKL) |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Gaming |
| Adjustable backlight | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight type | LED |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Cable length | 1.8 m |
| Detachable cable | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| Charging source | USB Type-C |
| Power source type | USB |
| Mouse included | No |
| Minimum system requirements | PC with Windows 10 or later and USB 2.0 port (Optional) Internet access for Logitech G HUB software 1 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 357 x 150 x 38 mm |
| Keyboard weight | 1010 g |
| Batteries included | No |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package depth | 387 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 1302 g |
| Package width | 163 mm |
| Packaging content | PRO X TKL RAPID tenkeyless gaming keyboard USB A to C Charging/data cable User documentation |
| User guide | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Unit Calculated Volume | 0.0039 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.302 kg |