- In stock
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
Full-size USB multimedia keyboard with letter-illuminating ''rainbow'' style LED backlight
Wired backlight 3-button optical mouse
Mouse pad (300 x 250 mm) with anti-fraying edges
| Summary | Gembird KBS-UML-01. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 104. Backlight type: LED. Cable length: 1.4 m. Recommended usage: Home. Product colour: Black. Mouse included |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=12047 |
| Unit Box Height | 0.18 |
| Unit Box Length | 0.52 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Hot keys | Yes |
| Key travel distance | 3 mm |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | US English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Number of hot keys | 12 |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Mouse buttons |
| Recommended usage | Home |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight type | LED |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Cable length | 1.4 m |
| Power source type | USB |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Mouse cable length | 1.5 m |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Headset included | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430 x 132 x 23 mm |
| Keyboard weight | 440 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 105 x 65 x 38 mm |
| Mouse weight | 67 g |
| Mouse pad included | Yes |
| Mouse pad size (W x D) | 300 x 250 mm |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Package depth | 520 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 816 g |
| Package width | 180 mm |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.005173 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.815 kg |